tipy

Aké výhody prináša bežanie pre naše zdravie?

Od detstva nám opakujú, že šport je zdravie. V tomto porekadle je veľa pravdy, ale aké konkrétne výhody pre zdravie môžeme získať z cvičenia športu? Dnes sa pozrieme na bežecké tréningy, výbavu, ktorú potrebujeme na tieto tréningy, a aké bežecké topánky si vybrať. 

Výhody bežania

 Najčastejšie hovoríme o behu, ako aj o fyzickej aktivite vo všeobecnosti, v súvislosti s chudnutím, avšak je to len jedna z výhod, ktoré nám prináša šport. Nesmieme zabudnúť na blahodarný vplyv behu na celý organizmus – od dýchacieho systému, cez cirkulačný systém, až po psychické zdravie.
Cvičením bežeckých športov si zabezpečujeme lepší spánok. Počas tréningu sa okysličujeme, čo priamo ovplyvňuje kvalitu spánku. Tiež posilňujeme kostný a svalový systém, čo ovplyvňuje náš postoj, zdravie chrbtice a zvyšuje hustotu kostí. Bolo preukázané, že beh znižuje riziko diabetu a vysokého krvného tlaku, chorôb, ktoré sú v súčasnosti, v dobe všeobecného sedavého a stresujúceho životného štýlu, najväčším civilizačným nebezpečenstvom.


Aby však všetky tieto výhody ovplyvnili náš organizmus, je potrebné správne sa pripraviť na bežecké športy: kúpiť oblečenie a bežecké topánky a príslušenstvo.

 Bežecké topánky, športové oblečenie – nevyhnutnosť bežca:

 Aby beh nebol škodlivý, mali by sme sa starať o nevyhnutné bežecké príslušenstvo – bežecké topánky, športové oblečenie, možno aj gadgety.

Bežecké topánky by mali byť starostlivo vybrané z hľadiska správneho prispôsobenia sa nohe. Nemôžu byť príliš malé ani príliš veľké, kvôli nebezpečenstvu pre nohy. Dôležitá je aj podrážka, ktorú si vyberieme. Niektoré bežecké topánky majú špecifické technológie na zlepšenie bežeckých skúseností – výrobcovia vytvárajú mäkké podrážky z peny, vzduchové vankúšiky, špeciálne tvarujú podrážku. Všetky tieto kroky sú vykonávané s cieľom, aby boli bežecké topánky čo najpohodlnejšie a beh čo najzdravší pre nohy. 

Najdôležitejším aspektom športového oblečenia, ktorý musí byť splnený, je pohodlie. Bez toho dokonca ani najviac technologicky pokročilé materiály nesplnia svoju úlohu. Ideálne športové oblečenie nebude obmedzovať pohyb ani stláčať príliš. Okrem toho môžeme nájsť oblečenie z technologicky pokročilejších materiálov – niektoré tvarujú postavu, iné absorbujú pot, eliminujú zápach. Pre základné amatérske športovanie však postačia bežné bavlnené oblečenie a bežecké topánky. 

Športové topánky – na čo si dať pozor pri ich výbere

 Pri výbere bežeckých topánok je predovšetkým dôležité rozlíšiť, či potrebujeme obuv pre vnútorný alebo vonkajší šport. Líšia sa bieżnikom podrážky aj stupňom zpevnenia zvršku. Na trhu sú tiež univerzálne bežecké topánky, ktoré sa hodia v akýchkoľvek podmienkach. 

Dôležitým aspektom, ktorý odlišuje bežecké topánky, je váha majiteľa. Čím je bežec ťažší, tým je potrebná väčšia tlmenie. Správny výber jej úrovne pomôže našim kĺbom, ktoré, nezvyknuté na fyzickú aktivitu, môžu byť šokované a čo je horšie – pretiahnuté.

Beh je fyzická aktivita, ktorá prináša mnoho výhod pre naše zdravie, ale mali by sme si pamätať na to, že si vybrať správne bežecké topánky a športové oblečenie.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *