čo si obliecť na pohovor?
tipy

Prvé kroky k úspechu – čo si obliecť na pohovor?

Nemožno poprieť, že prvý dojem je často rozhodujúci. V súvislosti s pracovným pohovorom to platí dvojnásobne. Otázka „čo si obliecť na pohovor?“ je často kladená. Odpoveď nie je vždy jednoduchá. Či už ide o konzervatívne prostredie firemnej kancelárie alebo uvoľnenejší start-up, je dôležité nájsť rovnováhu medzi profesionálnym a osobným štýlom. V tomto článku uvádzame niekoľko tipov, čo si obliecť na pohovor.

Profesionálny štýl s osobným prístupom

Ak neviete, čo si obliecť na pohovor, vyberte si bezpečné možnosti, ktoré budú v súlade s tým, čo očakáva väčšina zamestnávateľov. Pre mužov k nim patria tmavé nohavice a košeľa alebo polokošeľa, doplnené elegantnou obuvou. Ženy si môžu vybrať klasické sako a nohavice alebo tlmené šaty, sukňu a blúzku. Vo všetkých prípadoch je dôležité, aby bol outfit čistý, úhľadný a nenápadný.

Výber farieb a ich dôležitosť

Farby zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní dojmu. Neutrálne palety, ako je biela, sivá, námornícka alebo čierna, vysielajú signál profesionality a serióznosti. Na druhej strane, pridanie farebného nádychu pomocou kravaty alebo šatky môže pomôcť vyjadriť vašu osobnosť a dodať vám jedinečný vzhľad.

Obuv – nezanedbajte tento detail

Obuv je často prehliadanou súčasťou oblečenia, ale môže mať významný vplyv na celkový dojem. Výber čistej, elegantnej a pohodlnej obuvi je kľúčový. Pánske oxfordky alebo dámske lodičky sú výbornou voľbou. Výber obuvi by mal byť v súlade so zvyškom oblečenia, aby sa vytvoril harmonický a ucelený vzhľad. V tejto situácii odporúčame upustiť od vzorovaných tenisiek alebo plážových sandálov.

Príslušenstvo, ktoré dotvára vzhľad

Doplnky sú tým posledným prvkom, ktorý môže posunúť oblečenie na vyššiu úroveň. Upozorňujeme však, že menej je často viac. Na to, aby ste vynikli, vám stačí decentný šperk, hodinky, opasok alebo elegantná kabelka. Nezabudnite však, že tieto detaily by mali dopĺňať, nie dominovať celkovému outfitu.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Jednou z najväčších chýb je preháňanie. Príliš výrazné farby, príliš veľa šperkov alebo nevhodná dĺžka sukne môžu negatívne ovplyvniť dojem, ktorý urobíte na potenciálneho zamestnávateľa. Nenanášajte ťažký make-up, výrazný červený rúž alebo výrazné líčenie očí. Neznamená to, že by ste takéto líčenie nemali nosiť do práce, ale pri prvom rozhovore s potenciálnym zamestnávateľom je lepšie byť opatrný. Pamätajte na pravidlo menej je viac a snažte sa obliekať primerane pracovnému prostrediu. 

Nakoniec je dôležité si uvedomiť, že hoci je váš vzhľad dôležitý, najväčší vplyv má vaše sebavedomie a schopnosť komunikovať vaše zručnosti a schopnosti. Vaše oblečenie by malo tieto vlastnosti podporovať, nie zatieňovať. Keď sa teda rozhodujete, čo si obliecť na pracovný pohovor, nezabudnite, že najdôležitejšie je, aby ste sa cítili pohodlne a sebaisto.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *